O nás

Kto sme

“Buddíci pre Ukrajincov” je iniciatíva dobrovoľníkov, ktorá sa spontánne sformovala 6.3.2022 pod vedením Lýdie Machovej v reakcii na tisíce prichádzajúcich utečencov z Ukrajiny v dôsledku vojny. Organizačne a koordinačne všetko zabezpečuje okolo 30 dobrovoľníkov, pričom stále naberáme nové posily. Od 5.5.2022 fungujeme tiež ako občianske združenie Mialvi (názov znamená v esperante „ja tebe“).

Ako to vzniklo

Naša iniciatíva sa sformovala najskôr ako Facebooková skupina s názvom Buddíci pre Ukrajincov v Bratislave, do ktorej sa len za prvý mesiac prihlásilo 4000 ľudí. Cieľom bolo prepojiť ľudí, ktorí proaktívne pomáhajú prichádzajúcim ukrajinským rodinám v Bratislave, či už nájsť ubytovanie, zohnať materiálnu pomoc alebo s prvotnou orientáciou v novej krajine.

Čoskoro sa do skupiny pridávalo množstvo ľudí aj z iných častí Slovenska, preto sme v máji skupinku premenovali na Buddíci pre Ukrajincov. Videli sme, že je obrovský záujem o to, aby sme členom skupiny pomohli nájsť konkrétnu rodinu, ktorej by vedeli individuálne pomáhať, a aby sme im ponúkli užitočné informácie a podporu, a tak sme začali pracovať na prepájacom systéme, ktorý dokáže nájsť Buddíka tisícom ukrajinských rodín.

V skorých dňoch iniciatívy sme začali spoluprácu s iniciatívou Kto pomôže Ukrajine a sme veľmi otvorení prepájaniu aj s inými mimovládnymi organizáciami, ktoré majú skúsenosť s prácou s utečencami.

O čo sa snažíme

Víziou iniciatívy je poskytnúť každej ukrajinskej rodinke, ktorá príde žiť na Slovensko, jedného Buddíka, teda kontaktnú osobu, na ktorú sa Rodinka vie obrátiť s otázkami najrôznejšieho druhu: vybavenie dokumentov, pomoc pri hľadaní práce či úprave životopisu, registrácia dieťaťa v škole či pomoc pri sťahovaní. Naším cieľom je pomôcť Ukrajincom na Slovensku zaradiť sa do bežného života aj napriek jazykovým problémom. Snažíme sa vytvoriť pre Buddíkov a Rodinky také prostredie, aby prirodzene viedlo k dlhodobým priateľstvám.

Hlavné piliere iniciatívy

Našu víziu sa snažíme dosiahnuť troma spôsobmi:

  1. Lokálne prepájame slovenských Buddíkov a ukrajinské Rodinky.
  2. Poskytujeme informácie a podporu Buddíkom, aby dokázali svoje Rodinke čo najlepšie pomôcť.
  3. Vytvárame priestor (aj pre tretie strany) na najrôznejšie aktivity a podujatia, ktoré podporujú vznik dlhotrvajúcich priateľstiev medzi Slovákmi a Ukrajincami, s cieľom podporiť pozitívne nastavenie slovenskej spoločnosti voči prichádzajúcim ukrajinským utečencom.

Pridaj sa k nám! 

Ak sa chceš zapojiť do organizačnej pomoci, prosím napíš nám na  info@buddici.sk. Pomôcť sa dá rôznymi spôsobmi, predovšetkým prácou na počítači, vždy v rozsahu, aký si dobrovoľník sám zvolí. Veľmi túto pomoc vítame. 

Chceš aj ty pomôcť niekomu osobne? Pridaj sa k našim Buddíkom!

Ak ešte nie si úplne rozhodnutý, a je ti sympatické, čo robíme, prihlás sa na odber našich noviniek.