O nás

Kto sme

“Buddíci pre Ukrajincov” je iniciatíva dobrovoľníkov, ktorá sa spontánne sformovala 6.3.2022 pod vedením známej polyglotky Lýdie Hric Machovej v reakcii na tisíce prichádzajúcich utečencov z Ukrajiny v dôsledku vojny. Od 5.5.2022 sme fungovali ako občianske združenie Mialvi (názov znamená v esperante „ja tebe“) a od 26.10.2023 sme súčasťou Nadácie Alony Kurotovej.

Ako to vzniklo

Projekt Buddíci pre Ukrajincov vznikol už v prvých dňoch vojny na Ukrajine, kedy na Slovensko prichádzali tisíce utečencov a ešte neboli nastavené procesy na ich integráciu do spoločnosti. Už v prvých mesiacoch sa nám podarilo osloviť stovky dobrovoľníkov a prepojiť ich s prichádzajúcimi ukrajinskými rodinami v núdzi. Vytvorili sme tak 330 slovensko-ukrajinských dvojíc. Slovenskí Buddíci – sprievodcovia – pomáhali utečencom s vybavením potrebných vecí na úradoch, nájdením ubytovania, práce, škôlky a všetkým potrebným. Mnohí Buddíci sa pritom venovali viacerým ukrajinským rodinám naraz, lebo dopyt bol obrovský.

O čo sa snažíme?

Víziou iniciatívy je vytvárať príležitosti adresnej pomoci Ukrajincom pre bežných Slovákov, budovať a rozvíjať pozitívne vzťahy medzi Slovákmi a Ukrajincami, a  pomôcť tak Ukrajincom na Slovensku zaradiť sa do bežného života aj napriek jazykovým problémom. Veríme, že tým príspejeme k pozitívnemu nastaveniu slovenskej spoločnosti voči prichádzajúcim ukrajinským utečencom.

Hlavné piliere iniciatívy

Našu víziu sa snažíme dosiahnuť troma spôsobmi:

  1. Pripravujeme a poskytujeme bezplatné materiály, podľa ktorých vie Buddík-učiteľ bez problémov viesť konverzačnú hodinu slovenčiny s človekom z Ukrajiny – Buddíkom-študentom, aj napriek tomu, že nemajú spoločný jazyk.
  2. Lokálne prepájame Slovákov ochotných pomôcť a Ukrajincov žijúcich na Slovensku.
  3. Prostredníctvom facebookovej skupiny vytvárame priestor pre vznik dlhotrvajúcich priateľstiev medzi Slovákmi a Ukrajincami, s cieľom podporiť pozitívne nastavenie slovenskej spoločnosti voči ukrajinským utečencom.

O čom bola prvá fáza projektu? 

V počiatočnej fáze projektu bolo naším cieľom poskytnúť každej ukrajinskej rodinke, ktorá príde žiť na Slovensko v dôsledku vojny na Ukrajine, jedného Buddíka, teda kontaktnú osobu, na ktorú sa Rodinka vie obrátiť s otázkami najrôznejšieho druhu: vybavenie dokumentov, pomoc pri hľadaní práce či úprave životopisu, registrácia dieťaťa v škole či pomoc pri sťahovaní.

Dnes sa pomoc sústredí na prekonávanie jazykovej bariéry

Prepájame preto Buddíkov s konkrétnymi Ukrajincami žijúcimi v rovnakej obci za účelom konverzačných hodín slovenčiny. Stretávajú sa raz týždenne osobne alebo online a každý týždeň sa takto zlepšuje v hovorenej slovenčine viac ako 200 Ukrajincov z viac ako 30 obcí po celom Slovensku.

Čo sa nám podarilo dosiahnuť? 

Vďaka mnohým dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam, ktoré sa do projektu od začiatku intenzívne zapájali, či už ako Buddíci alebo ako súčasť tímu iniciatívy, sa nám podarilo:

  • marec – august 2022: prepojiť viac ako 330 ukrajinských rodiniek a slovenských dobrovoľníkov – Buddíkov, ktorí im pomáhali zisťiť potrebné informácie, vybaviť čokoľvek bolo treba na úradoch, v banke, v škôlke, s cieľom zjednodušiť prvé týždne ukrajinskej rodiny na Slovensku
  • od októbra 2022 do februára 2024 – prepojiť viac ako 660 slovensko – ukrajinských dvojíc, ktorí sa stretávajú pravidelne na konverzačné hodiny slovenčiny.
  • vytvorili sme aj Facebookovú skupinu Buddíci pre Ukrajincov, kde vznikla aktívna komunita tisícok ľudí, vďaka ktorej sa uskutočnili stovky menších aj väčších foriem pomoci, vrátane zorganizovania svadby pre mladý ukrajinský pár na úteku pred vojnou.

Bez podpory a pomoci stoviek dobrovoľníkov by toto všetko nebolo možné. Ďakujeme, že pomáhate spolu s nami!

Slovami zakladateľky iniciatívy Buddíci pre Ukrajincov:

Chceš aj ty pomôcť niekomu osobne? Pridaj sa k našim Buddíkom-učiteľom!

Ak ešte nie si úplne rozhodnutý/á, a je ti sympatické, čo robíme, prihlás sa na odber našich noviniek.