O nás

Kto sme

“Buddíci pre Ukrajincov” je iniciatíva dobrovoľníkov, ktorá sa spontánne sformovala 6.3.2022 pod vedením známej polyglotky Lýdie Hric Machovej v reakcii na tisíce prichádzajúcich utečencov z Ukrajiny v dôsledku vojny. Od 5.5.2022 fungujeme tiež ako občianske združenie Mialvi (názov znamená v esperante „ja tebe“).

Ako to vzniklo

Naša iniciatíva sa sformovala najskôr ako Facebooková skupina s názvom Buddíci pre Ukrajincov v Bratislave, do ktorej sa len za prvý mesiac prihlásilo 4000 ľudí. Cieľom bolo prepojiť ľudí, ktorí proaktívne pomáhajú prichádzajúcim ukrajinským rodinám v Bratislave, či už nájsť ubytovanie, zohnať materiálnu pomoc alebo s prvotnou orientáciou v novej krajine.

Čoskoro sa do skupiny pridávalo množstvo ľudí aj z iných častí Slovenska, preto sme v máji skupinku premenovali na Buddíci pre Ukrajincov. Videli sme, že je obrovský záujem o to, aby sme členom skupiny pomohli nájsť konkrétnu rodinu, ktorej by vedeli individuálne pomáhať, a aby sme im ponúkli užitočné informácie a podporu, a tak sme začali pracovať na prepájacom systéme, ktorý dokáže nájsť Buddíka tisícom ukrajinských rodín.

V skorých dňoch iniciatívy sme začali spoluprácu s iniciatívou Kto pomôže Ukrajine a sme veľmi otvorení prepájaniu sa aj s inými mimovládnymi organizáciami, ktoré majú skúsenosť s prácou s utečencami.

O čo sa snažíme?

Víziou iniciatívy je vytvárať príležitosti adresnej pomoci Ukrajincom pre bežných Slovákov, budovať a rozvíjať pozitívne vzťahy medzi Slovákmi a Ukrajincami, a  pomôcť tak Ukrajincom na Slovensku zaradiť sa do bežného života aj napriek jazykovým problémom. Veríme, že tým príspejeme k pozitívnemu nastaveniu slovenskej spoločnosti voči prichádzajúcim ukrajinským utečencom.

O čom bola prvá fáza projektu? 

V počiatočnej fáze projektu bolo naším cieľom poskytnúť každej ukrajinskej rodinke, ktorá príde žiť na Slovensko v dôsledku vojny na Ukrajine, jedného Buddíka, teda kontaktnú osobu, na ktorú sa Rodinka vie obrátiť s otázkami najrôznejšieho druhu: vybavenie dokumentov, pomoc pri hľadaní práce či úprave životopisu, registrácia dieťaťa v škole či pomoc pri sťahovaní.

Čo sa nám podarilo dosiahnuť? 

Vďaka mnohým dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam, ktoré sa do projektu od začiatku intenzívne zapájali, či už ako Buddíci alebo ako súčasť tímu iniciatívy, sa nám od marca 2022 podarilo prepojiť viac ako 330 ukrajinských rodiniek a slovenských dobrovoľníkov – Buddíkov. Navyše, v našej facebookovej skupinke sa vďaka aktívnej komunite tisícok ľudí uskutočnili stovky menších aj väčších foriem pomoci, vrátane zorganizovania svadby pre mladý ukrajinský pár na úteku pred vojnou.

Ako sa mení tento projekt teraz?

Situácia sa však postupne vyvíja a mení,a spolu s ňou sa menia aj potreby ukrajinských rodín žijúcich na Slovensku. Preto sme sa rozhodli aj my upraviť smerovanie tohto projektu. Zamerali sme sa na jednu z momentálne najaktuálnejších potrieb ukrajinských rodín, ktoré ostali zatiaľ žiť na Slovensku, a to je schopnosť aktívne komunikovať a dorozumieť sa po slovensky, či už v práci, obchode, na ulici alebo v škole. 

Modifikovali sme preto rolu Buddíka z kontaktnej osoby, ktorá pomôže, poradí, a zistí, čo treba, na konverzačného partnera Buddíka-učiteľa, ktorý pomôže Ukrajincom naučiť sa praktické základy komunikácie v slovenčine, pomocou nami pripravených materiálov. 

Celý proces sme si počas dvoch mesiacov otestovali a zistili sme, že to naozaj funguje. Ukrajinci totiž rozumejú cca 60 % hovorenej slovenčine, majú však problém sa vyjadriť a komunikovať po slovensky. S tým im však my Slováci vieme veľmi ľahko pomôcť.

Hlavné piliere iniciatívy

Našu víziu sa snažíme dosiahnuť troma spôsobmi:

  1. Pripravujeme a poskytujeme bezplatné materiály, podľa ktorých vie Buddík-učiteľ bez problémov viesť konverzačnú hodinu slovenčiny s človekom z Ukrajiny – Buddíkom-študentom, aj napriek tomu, že nemajú spoločný jazyk.
  2. Lokálne prepájame Slovákov ochotných pomôcť a Ukrajincov žijúcich na Slovensku.
  3. Prostredníctvom facebookovej skupiny vytvárame priestor pre vznik dlhotrvajúcich priateľstiev medzi Slovákmi a Ukrajincami, s cieľom podporiť pozitívne nastavenie slovenskej spoločnosti voči ukrajinským utečencom.

Pridaj sa k nám! 

Ak sa chceš zapojiť do organizačnej pomoci ako dobrovoľník/dobrovoľníčka, prosím napíš nám na  info@buddici.sk. Pomôcť sa dá rôznymi spôsobmi, napríklad pri príprave materiálov na konverzácie v slovenčine. Veľmi túto pomoc vítame.

Slovami zakladateľky iniciatívy Buddíci pre Ukrajincov:

Chceš aj ty pomôcť niekomu osobne? Pridaj sa k našim Buddíkom-učiteľom!

Ak ešte nie si úplne rozhodnutý/á, a je ti sympatické, čo robíme, prihlás sa na odber našich noviniek.