Často kladené otázky

To je veľmi individuálne. Úlohou Buddíka je predovšetkým ponúknuť pomoc a svoj čas a nechať Rodinke priestor, aby si sama zvolila, ako ho chce využiť. Niektoré Rodinky potrebujú pomôcť viac, iné sú samostatnejšie. V máji a júni nám Buddíci hlásili, že na začiatku potrebovali zhruba 2 hodiny, aby si prešli všetky inštrukcie a ozvali sa Rodinke, a potom si písali v rôznych časoch najbližšie dni. Niektoré Rodinky sa chcú hneď stretnúť naživo, iné preferujú kontakt len cez Viber. Vo všeobecnosti si treba vyhradiť prvý týždeň zhruba 4-5 hodín, a potom to býva menej intenzívne.

Väčšina prepojených párov Buddík-Rodinka nemá spoločný jazyk, ktorá ovládajú obe strany plynulo. Každú Rodinku, ktorá vie anglicky, prepájame s anglicky hovoriacim Buddíkom, takže je šanca, že sa budete vedieť porozprávať alebo si písať cez angličtinu, ale zaručiť to nevieme. Ak nebudete mať spoločný jazyk, pomocou aplikácií Viber a Google Prekladač (ku ktorým vám poskytneme detailné návody) sa dorozumiete aj bez spoločného jazyka. Naši Buddíci nám opakovane potvrdzujú, že to funguje veľmi dobre, dokonca aj na živom stretnutí. Mnohí z nich mali pred prvým stretnutím obavy, ale vyjadrili sa, že sa tým osobným kontaktom práveže prelomili ľady a komunikácia s Rodinkou bola po stretnutí oveľa lepšia. Aj keď je prirodzené mať obavy z toho, že komunikujeme s cudzincami, s ktorými nezdieľame spoločný jazyk, nezabúdajme, že najväčšou pomocou je tu už len to, že sa vôbec niekto snaží a individuálne sa o Rodinku zaujíma.

Snažíme sa prepájať predovšetkým Buddíkov a Rodinky, ktoré bývajú v rovnakej mestskej štvrti alebo obci. Pokiaľ vie Rodinka anglicky, vždy jej priraďujeme anglicky hovoriaceho Buddíka, aby sme uľahčili komunikáciu. Snažíme sa tiež prepájať rodiny, ktoré majú deti v podobnom veku. Nevieme to, žiaľ, zaručiť, ale zo skúseností testovacích Buddíkov vieme, že to pre Buddíkov ani Rodinky nebýva problém, aj keď tam nie je úplná zhoda.

V prípade, že je nejaká Rodinka početnejšia alebo vyžaduje viac pomoci, vieme ti poslať na pomoc aj druhého Buddíka. Ak by sa niečo radikálne zmenilo u teba a nemáš už priestor sa buddíkovaniu venovať, napíšeš nám, a my Rodinke priradíme iného Buddíka. Ale zo skúseností testovacích Buddíkov vidíme, že Rodinky po prvých dňoch zvyčajne nevyžadujú veľa pomoci, a je to skôr o takom kamarátskom vzťahu, kde sa spoločne dohodnete, ako často budete v kontakte. 

Nie je to nevyhnutne dlhodobý záväzok, aj keď úprimne dúfame, že sa medzi Buddíkmi a Rodinkami vytvorí dlhodobé priateľstvo, ktoré sa neriadi usmerneniami nejakej iniciatívy. Ak sa niekto prihlási do databázy Buddíkov, očakávame, že je pripravený venovať svojej Rodinke čas aspoň na 2 týždne. Ak by si však z akýchkoľvek dôvodov nemohol pokračovať v kontakte so svojou Rodinkou, stačí nám napísať a my jej priradíme iného Buddíka.

Závisí to hlavne od toho, ako dlho tu Rodinka už je. V máji a júni nám Buddíci hlásia za najčastejšie požiadavky pomoc so školami a škôlkami, vybavenie nejakej konkrétnej zdravotnej záležitosti (napr. načúvacie zariadenie, lieky pre epileptika a pod.), pomoc so zháňaním práce, alebo zohnanie nejakého konkrétneho krúžku či predmetu pre dieťa (futbalová lopta, plavecký krúžok a pod.). Postupom času je o jednotlivých činnostiach k dispozícii čoraz viac informácií, a my ich ako iniciatíva priebežne zhromažďujeme, aktualizujeme, a posúvame Buddíkom vo forme Buddíkovského Rázcestníka (je dostupný aj na tejto stránke).

Nie, toto sa od Buddíka neočakáva, a komunikujeme to aj samotným ukrajinským rodinkám. Buddík nepreberá zodpovednosť za Rodinku, s ktorou ho prepojíme. Zháňanie ubytovania však môže byť jednou z činností, ktorou vie Rodinke výrazne pomôcť, už len tým, že napíše osobne ladený inzerát o Rodinke alebo, že telefonicky vysvetlí majiteľom bytov, že ide o slušných ľudí. Rovnako môže pomôcť materiálne či finančne, ak osloví svojich susedov či kamarátov a požiada o konkrétne veci, ktoré by Rodinke pomohli. Ľudia radi pomáhajú, pokiaľ vedia, ku komu sa ich pomoc dostane. Buddík môže byť v tomto procese nesmierne nápomocný.

Neočakávame, že Buddík bude vedieť poriešiť všetky problémy Rodinky, stačí, že dokážeme pár stovkám či tisícom ukrajinských rodín pomôcť vyriešiť aspoň niektoré. Chceme, aby mali Ukrajinci možnosť povedať o svojich individuálnych problémoch jednému človeku, ktorý ich osobne pozná, vie po slovensky a má prístup k užitočným informáciám o pomoci Ukrajincom. Často najviac pomôže len zistiť odpoveď na otázku. Štátne inštitúcie ani neziskovky nemajú kapacity riešiť desaťtisíce Ukrajincov individuálne, ale my, Buddíci, áno. Stačí, ak každý z nás bude poruke jednej Rodinke. Možno nenájdeš svojej Rodinke pracovné miesto, ale pomôžeš im prepísať životopis do slovenčiny tak, aby dokázali kontaktovať zamestnávateľov sami. Možno nezoženieš škôlku pre dieťa, ale cez našu komunitu Buddíkov prepojíš svoju Rodinku s inou a budú si môcť deti postrážiť navzájom. My ako iniciatíva urobíme všetko pre to, aby sme ti dali praktické informácie v prehľadnej forme, a aby sme ti pomohli pomáhať tvojej Rodinke.

V prvom rade: Výborné rozhodnutie! Veľmi sa na teba tešíme. 🙂 Vyplň prosím buddíkovský dotazník a my sa ozveme hneď ako ti nájdeme vhodnú Rodinku. Pošleme ti informácie, ktoré o Rodinke máme a presné inštrukcie, ako ich treba kontaktovať cez Viber. Budeme ti posielať aj iné návody a tipy, aby bolo pre teba buddíkovanie čo najjednoduchšie a pre tvoju Rodinku čo najúčinnejšie.

Chceš aj ty pomôcť niekomu osobne? Pridaj sa k našim Buddíkom!

Ak ešte nie si úplne rozhodnutý, a je ti sympatické, čo robíme, prihlás sa na odber našich noviniek.