Často kladené otázky

Od teba ako Buddíka-učiteľa budeme potrebovať, aby si si vedel/a vyhradiť 4 hodiny v mesiaci (1 hodina týždenne), na konverzačné hodiny slovenčiny s tvojím Ukrajincom/Ukrajinkou. Materiály, ktoré od nás dostaneš sú pripravené tak, že prejdenie jednej lekcie by vám malo trvať cca 1 hodinku. Samozrejme, je to individuálne, niektoré cvičenia vám pôjdu rýchlejšie, pri niektorých sa zdržíte. Ak sa po prvom mesiaci rozhodnete pokračovať v hodinách, radi ti poskytneme ďalšie materiály. Nič však nie je záväzné, celý projekt je založený na dobrovoľníctve.

Konverzačné hodiny slovenčiny prebiehajú ideálne osobne, buď v kaviarni, čajovni, alebo na inom kľudnom a tichšom mieste podľa dohody. Materiály na každú hodinu, spolu s inštrukciami ako hodinu viesť, a na čo sa zamerať, dostaneš vopred od nás v elektronickej podobe. Môžeš si ich vopred vytlačiť, alebo priniesť na hodinu stiahnuté v mobile, alebo tablete. Podľa inštrukcií prechádzaš s tvojím ukrajinským Buddíkom-študentom jednotlivé cvičenia, ktoré sú zamerané hlavne na rozprávanie, a jednoduché dialógy. Gro toho, čo sa študent naučí, je práve vďaka rozprávaniu a opakovaniu priamo na hodine.

Nie je to vôbec žiadny problém. Študijné materiály sú pripravené tak, že ich viete použiť aj bez nutnosti spoločného jazyka. Pomocou obrázkov, jednoduchých otázok, opakovaním fráz a krátkych dialógov sa Buddík-študent postupne učí aktívnej komunikácii v slovenčine. Nové frázy ako aj inštrukcie pre Buddíka-študenta sú v materiáloch preložené do ukrajinčiny. Samozrejme, v prípade potreby si môžete pomôcť aj rôznymi online prekladačmi ako napr. Google translate.

Určite áno, a to už čoskoro! Tento projekt je okrem pomoci Ukrajincom plánovaný tiež ako skvelá príležitosť, ako sa aj ty môžeš naučiť komunikovať v ruskom alebo ukrajinskom jazyku. Momentálne je to pre nás ďalšia, plánovaná fáza projektu, ktorú plánujeme spustiť čoskoro. Už teraz však môžeš v dotazníku zaškrtnúť, že máš záujem aj o hodiny ruštiny/ukrajinčiny na oplátku.

Samozrejme, môže sa to stať, a preto ťa dopredu prosíme, aby si sa zamyslel/a nad tým, či si vieš vyhradiť 4 hodiny v mesiaci na túto aktivitu. Ak áno, budeme veľmi radi, ak sa do projektu zapojíš. Samozrejme, je to dobrovoľnícka činnosť, tak pokiaľ sa ti zmení situácia, a už nebudeš mať priestor s doučovaním pokračovať, daj nám prosím o tom vedieť, a my sa za teba pokúsime nájsť náhradu.

To, ako dlho budeš ako dobrovoľník/čka pomáhať je len na tebe. Minimum, čo od teba očakávame je aspoň 1 mesiac – teda 4 hodiny tvojho času. Ak ti to bude dávať zmysel, budeme veľmi radi, ak sa rozhodneš pokračovať.

Nie, toto sa od teba vôbec neočakáva. Úlohou Buddíka-učiteľa je pomôcť Ukrajincom žijúcim na Slovensku naučiť sa rozprávať po slovensky, rozšíriť si slovnú zásobu, naučiť sa základné komunikačné frázy a dodať im na rozprávanie sa po slovensky trošku sebavedomia.

V prvom rade: výborné rozhodnutie! Veľmi sa na teba tešíme. Vyplň prosím Buddíkovský dotazník a my sa ti čoskoro ozveme. Pokiaľ nepoznáš konkrétnu rodinku alebo jednotlivca z Ukrajiny, pokúsime sa ťa prepojiť s niekým v tvojom okolí, pošleme ti všetky potrebné informácie o tom, ako hodina slovenčiny prebieha, ako aj nami pripravené materiály k prvej lekcii. 

Chceš aj ty pomôcť niekomu osobne? Pridaj sa k našim Buddíkom-učiteľom!

Ak ešte nie si úplne rozhodnutý, a je ti sympatické, čo robíme, prihlás sa na odber našich noviniek.