Často kladené otázky

Budeme od teba potrebovať, aby si si vedel/a vyhradiť 4 hodiny v mesiaci (1 hodina týždenne), na konverzačné hodiny slovenčiny s tvojím ukrajinským Študentom/kou. Materiály, ktoré od nás dostaneš sú pripravené tak, že prejdenie jednej lekcie by vám malo trvať cca 1 hodinku. Samozrejme, je to individuálne, niektoré cvičenia vám pôjdu rýchlejšie, pri niektorých sa zdržíte. Ak sa po prvom mesiaci rozhodnete pokračovať v hodinách, radi ti poskytneme ďalšie materiály. Nič však nie je záväzné, celý projekt je založený na dobrovoľníctve.

Konverzačné hodiny slovenčiny prebiehajú ideálne osobne, buď v kaviarni, čajovni, v parku, alebo aj online, podľa dohody. Materiály na každú hodinu, spolu s inštrukciami ako hodinu viesť, a na čo sa zamerať, dostaneš vopred od nás v elektronickej podobe. Môžeš si ich vopred vytlačiť, alebo priniesť na hodinu stiahnuté v mobile, alebo tablete. Podľa inštrukcií prechádzaš s tvojím ukrajinským Študentom jednotlivé cvičenia, ktoré sú zamerané hlavne na rozprávanie, a jednoduché dialógy. Gro toho, čo sa študent naučí, je práve vďaka rozprávaniu a opakovaniu priamo na hodine. Pre lepšiu predstavu si pozri ukážku konverzačnej hodiny slovenčiny Buddíčky Lýdie a jej Študentky Mariny.

Konverzačné hodiny slovenčiny prebiehajú ideálne osobne, buď v kaviarni, čajovni, v parku, v oddychovej zóne v nákupných centrách, alebo na inom kľudnom a tichšom mieste podľa dohody. Pokiaľ si z Bratislavy, Asistenčné centrum pomoci na Bottovej nám ponúka k dispozícii ich priestory, bezplatne a bez potreby objednať si kávu alebo čaj. Viac info TU. Neodporúčame, aby ste si ako miesto na prvé stretnutia dohadovali konverzačnú hodinu u vás doma.

Áno, je môžné zapojiť sa aj online. Odporúčame síce aspoň prvé zoznamovacie stretnutie naživo, ale pokiaľ to nie je možné, vieme ťa prepojiť s tvojím Študentom a konverzačné hodiny by ste mali len online. Máme spätnú väzbu od dvojíc, ktoré takto konverzujú online už niekoľko mesiacov, a potvrdili nám, že to funguje bez problémov.

Nie je to vôbec žiadny problém. Študijné materiály sú pripravené tak, že ich viete použiť aj bez nutnosti spoločného jazyka. Pomocou obrázkov, jednoduchých otázok, opakovaním fráz a krátkych dialógov sa tvoj Študent postupne učí aktívnej komunikácii v slovenčine. Nové frázy ako aj inštrukcie pre Študenta sú v materiáloch preložené do ukrajinčiny. Samozrejme, v prípade potreby si môžete pomôcť aj rôznymi online prekladačmi ako napr. Google translate.

Určite áno, a to už čoskoro! Tento projekt je okrem pomoci Ukrajincom plánovaný tiež ako skvelá príležitosť, ako sa aj ty môžeš naučiť komunikovať v ruskom alebo ukrajinskom jazyku. Momentálne je to pre nás ďalšia, plánovaná fáza projektu, ktorú plánujeme spustiť čoskoro. Už teraz však môžeš v dotazníku zaškrtnúť, že máš záujem aj o hodiny ruštiny/ukrajinčiny na oplátku.

Samozrejme, môže sa to stať, a preto ťa dopredu prosíme, aby si sa zamyslel/a nad tým, či si vieš vyhradiť 4 hodiny v mesiaci na túto aktivitu. Ak áno, budeme veľmi radi, ak sa do projektu zapojíš. Samozrejme, je to dobrovoľnícka činnosť, tak pokiaľ sa ti zmení situácia, a už nebudeš mať priestor s doučovaním pokračovať, daj nám prosím o tom vedieť, a my sa za teba pokúsime nájsť náhradu.

To, ako dlho budeš ako dobrovoľník/čka pomáhať je len na tebe. Minimum, čo od teba očakávame je aspoň 1 mesiac – teda 4 hodiny tvojho času. Ak ti to bude dávať zmysel, budeme veľmi radi, ak sa rozhodneš pokračovať.

Nie, toto sa od teba vôbec neočakáva. Úlohou Buddíka je pomôcť Ukrajincom žijúcim na Slovensku naučiť sa rozprávať po slovensky, rozšíriť si slovnú zásobu, naučiť sa základné komunikačné frázy a dodať im na rozprávanie sa po slovensky trošku sebavedomia.

V prvom rade: výborné rozhodnutie! Veľmi sa na teba tešíme. Vyplň prosím Buddíkovský dotazník a my sa ti čoskoro ozveme. Pokiaľ nepoznáš konkrétnu rodinku alebo jednotlivca z Ukrajiny, pokúsime sa ťa prepojiť s niekým v tvojom okolí, pošleme ti všetky potrebné informácie o tom, ako hodina slovenčiny prebieha, ako aj nami pripravené materiály k prvej lekcii. 

Našim Buddíkom sa snažíme poskytovať maximálnu podporu. Kontaktovať nás môžeš na info@buddici.sk s akoukoľvek otázkou. Mávame taktiež pravidelné online komunitné strentutia Buddíkov každý mesiac. Je to príjemný priestor na zdieľanie skúsenosti a tipov, čo ktorému Buddíkovi pri konverzačných hodinách najlepšie funguje.

Chceš aj ty pomôcť niekomu osobne? Pridaj sa k našim Buddíkom!

Ak ešte nie si úplne rozhodnutý/á, a je ti sympatické, čo robíme, prihlás sa na odber našich noviniek.